Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!
Je člověk tím, co jí?
Rudolf Steiner
V knižke venovanej duchovnému pohľadu zakladateľa antropozofie R.Steinera na výživu sú obsiahnuté tri prednášky z rokov 1908 až 1913:
Otázky výživy vo svetle duchovnej vedy, Vnútorné prežívanie potravín a pochutín, Pôsobenie nikotému/Rastlinná a mäsitá strava.
Reaguje v nich na tézu, ktorú vyslovil nemecký filozof Ludwig Feuerbach v roku 1850 v spise Prírodná veda a revolúcia "Človek je tým, čo je". Steiner oponuje, že takto jednostranne sa na otázky výživy nedá pozerať a že vôbec nestačí, keď sa človek vo výžive len vyvaruje niektorých potravín. Obzvlášť dôležitá je otázka zaoberania sa výživou pre ľudí na duchovnej školiacej ceste, ktorých vnútorné vnímanie sa stáva senzibilnejším aj vo vzťahu k pôsobeniu rozličných druhov potravy.
Vydavateľstvo: Franesa
Typ produktu: brožovaná väzba
Materialistické zmýšľanie o výžive reprezentované výrokom: človek je tým, čo zje, naznačuje, že výživa formuje nielen fyzické telo ale aj ľudského ducha a životné prejavy človeka. Bolo by však mylné očakávať, že človek postúpi k vyšším stupňom poznania, ak sa proste vyvaruje niektorých potravín. Rudolf Steiner sa usiloval prebádať výživu v rámci duchovnej vedy a kládol si otázku, ako utvárať výživu, aby sa človek oslobodil od jej nátlaku a stal sa pánom toho, čo sa v ňom odohráva. Čitateľ sa dozvie zaujímavé súvislosti príjmu potravín, napr. mäsa, rastlinnej stravy, kávy, čokolády ale aj nikotínu a alkoholu a funkcií jednotlivých vnútorných orgánov a predovšetkým rozvíjania jednotlivých úrovní a zložiek ľudskej bytosti - fyzického, éterického, astrálneho tela a Ja človeka.
"To co nazývame tukovou substancií - bez ohledu na to, zda ji člověk požívá zvenčí, nebo si ji tvoří sám ve svém organismu - je vystavěno podle zcela jiných kosmických zákonů než bílkovinová substance. Zatímco na ní se podílejí kosmické síly, které vycházejí z bytostí hierarchií formy, na výstavbě tukové substance se podílejí především bytosti, které nazýváme duchy pohybu (pozn.prekl: Duch formy (exúsiai) a duch pohybu (dynameis) - šestá a páta z devíti nebeských hierarchií.),
Je důležité zmínit se o těchto věcech, protože teprve pak si člověk udělá představu, jak složité je vlastně to, co si vnější věda představuje nesmírně jednoduše. Žádný živý tvor by nemohl být proniknut na jedné straně bílkovinnou substancií a na druhé straně substancií tukovou, kdyby z kosmu na jeho nitro společně nepůsobili - třebaže nepřímo - duch formy a duch pohybu.
Duchovní působení, které známe jako působení vycházejíci z bytostí jednotlivých hierarchií, tedy můžeme sledovat až do látky, z níž se skládá naše fyzická schrána. Proto se prožívaní, které se dostaví, projde-li duše anthroposofickým vývojem, stává v sobě členitejším a pohyblivějším, a to i vůči bílkovine a tuku, jež si člověk nese ve fyzické schráňe. Toto pociťovaní je dvojí. ...
První nás vnitřne proniká tak, že cítíme: toto nás tvoří a dává nám formu - takto v sobě cítíme bílkovinné substance. Kdežto cítíme-li, že nás něco činí lhostejnými vůči vnitřní uzavřenosti, pozvedá nás jaksi nad rámec naší formy, činí nás flegmatičtějšími vůči našemu vnitřnímu lidskému cítění, pak tento pocit vychází z prožívaní tukové substance ve fyzické schráňe."
Rostlinná a masitá strava
Působení mléčné stravy
Alkohol a lidské Já
Požívaní cukru a egoita
Káva a čaj ve vztahu k bytostným článkúm
Působení nikotinu v lidském organismu
Otázka vegetariánství
Mohlo by sa Vám páčiť:
Do kategórie Výživa