Johann Wolfgang von Goethe

Zoradiť podľa:

Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Johann Wolfgang von Goethe (1749 -1832), nemecký básnik, humanista, vedec, politik a mysliteľ. Študoval právo, no jeho profesijný život sa uberal cestou umenia, kreslenia a literárnej tvorby. Venoval sa aj chémií, mineralógii, botanike a fyzike. Zaujímala ho tiež anatómia, v roku 1784 objavil medzičeľustnú kosť. Po Goethem je pomenovaný minerál goethit. 

Stal sa vedúcou osobnosťou hnutia „Sturm und Drang“ (Búrka a vzdor). Goethe veľa cestoval, v rokoch 1786 - 1788 navštívil Apeninský polostrov (dlhšie pobudol najmä v Ríme a Neapole), zašiel až na ostrov Sicília. Počas tejto cesty sa bližšie zoznámil s antickým umením, ktoré pokladal za vrchol európskej kultúry. 

Svoj názor na život a svet sčasti vyjadril vo svojom básnickom diele, najmä vo „Faustovi“ a ďalších básňach staršieho obdobia, sčasti vo svojich výrokoch („Maximen und Reflexionen“), prírodovedne-filozofických spisoch, rozhovoroch a listoch. 

Johann Wolfgang von Goethe | Petrus

Majstrovsky skonštruovaná, do detailov vybrúsená Rozprávka patrí k výnimočným literárnym dielam. Chce byť exemplárnym príkladom rozprávky, ktorá dovolí čitateľovi hľadať vlastný tajuplne skrytý význam obrazov a postáv a podnietiť tak jeho predstavivosť

14,90
viac info