Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!
Jóga a duševné zdravie
Tvorivé impulzy v jóge a ich uplatnenie pri depresiách a úzkostiach
Heinz Grill
Kniha Jóga a duševné zdravie je sprievodcom pri zmene spôsobu života pre ľudí zasiahnutých psychickými ochoreniami a ich blízkych.
Autor predstavuje jógu ako umelecko-tvorivú aktivitu, ktorá vychádza z vedome vystavenej predstavy, založenej na univerzálnom ideále jógovej ásany. Cvičiaci predstavu pretaví do estetickej formy tela, a sám sa stáva tvorcom umelecky stvárňovaného pohybu v jógových pozíciách.
Úvodnú časť knihy tvorí zostava pre precvičovanie ásan a zlepšenie kvality dýchania. Druhú časť knihy tvoria odporúčania v oblasti výživy, terapie, pitného a spánkového režimu. Aktívne zaoberanie sa duševno-duchovným poznaním človeku napomôcť k stabilizácii psychiky a nájdeniu nového smerovania v živote.
Schopnosť umelecky-pohybovo utvárať cviky rozvíja schopnosť vnímania a podnecuje v človeku záujem o krásu a svet okolo nás.
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo AD-joga
Typ produktu: brožovaná väzba
Táto kniha Heinza Grilla venovaná jóge a duševnému zdraviu sa podobne ako iné jeho knižné diela vyznačuje tou výraznou charakteristickou črtou, že autor do stredu témy stavia človeka a vidí človeka s jeho dôstojnosťou a tvorivými schopnosťami. V knihe je možné bližšie spoznať autorov pohľad na dušu, ktorú vníma ako spájajúci článok medzi rovinou telesnou a rovinou, ktorá je ideovo širšia, vyššia, inak povedané, rovinou duchovnou.
Ako zlatá niť sa knihou vinie myšlienka individuálnej duševnej aktivity. Napríklad schopnosť utvárať jógové cviky, tzv. ásany, rozvíja aj našu schopnosť duševného vnímania a podnecuje v nás záujem o krásu a svet okolo nás. Zlepšuje sa tým naše sociálne začlenenie a získavame viac sebadôvery a odvahy pre život.
S týmito tromi hlavnými smermi pohybu chrbtice korešpondujú veľké a najdôležitejšie životné procesy. Predklonom cvičiaci vyjadruje schopnosť vedomia hlbšie prenikať do matérie a do javov sveta. Kto chce napríklad v javových formách vonkajšieho sveta rozpoznať vnútorné súvislosti a takzvané bytosti, ktoré prebývajú v skrytosti, ten sa musí učiť rozširovať svoje osobné hranice, prekračovať sám seba vo svojom zvyčajnom myslení, cítení a konaní a trpezlivo sa venovať novej a neznámej skutočnosti. Svoje sily vedomia sa musí naučiť usmerňovať a organizovať na stupeň, ktorý je slobodný od neho samého a prenikať nimi do hĺbky svetového tvorstva.
Keď niekto vykonáva polohu hlava-koleno, paščimottanásana, tak je v Novej jógovej vôli vedený k prekračovaniu hraníc, pomocou ktorého chrbticu nezvyklou mierou vynáša dopredu a učí sa nezvyčajne nepohodlným spôsobom znášať vznikajúce napätie. Elementárnym spôsobom buduje trpezlivosť, vytrvalosť a radostnú živosť vôľovej aktivity v obraze udržiavania vedomia, ktoré ho pripravuje na elementárnu koncentráciu potrebnú pre dosiahnutie jasnozrivých poznatkov. Ásana typického, rozpínajúceho, hranice prekračujúceho predklonu symbolizuje bytosť „vnikania-do-matérie“. Predstavuje aj elementárnu dimenziu tvorivej imaginácie.
Cvičiaci si môže uvedomiť, že tá aktivita, ktorú vykonáva svojou vôľou pri smerovaní do sveta a k rôznym materiálnym javom, ho dovedie bližšie k uzmiereniu so zemou. Protiklad voči tomuto skutočnému smerovaniu do sveta tvoria napríklad intelektualizmus alebo dokonca aj materializmus a napokon v modernej dobe pribúdajúca zasnená emocionalita. Kto sa učí smerovať do sveta s jasnými myšlienkami, pocitmi a impulzmi, bude od neho menej závislý, než keby sa mu vyhýbal a utekal pred ním. V posmrtnom živote zažije ten, kto rozvinul toto smerovanie do sveta aspoň približne nezávislým spôsobom, veľmi sympatické silové prúdenia, ktoré mu pre ďalší život napokon sprostredkujú dobré zdravie a sebavedomie.
Ďalší smer pohybu nevedie dopredu, ale do strany. Bočné natiahnutie v zmysle stranového napínania, ktoré sa prototypovo vyskytuje v trojuholníku, sa pomenej upriamuje na materiálny svet a na hlbšie vniknutie doň, ale na ľudskú, vedome zvolenú a sformovanú vzťahovú sféru. Kto sa otvára v bokoch a vynáša svoj hrudný kôš v šírke za zvyčajnú hranicu, ten si udrží oporu, zachová ukotvenie v strede a súčasne sa cíti byť otvorený pre všetky atmosférické podmienky, ktoré prichádzajú z ľudského diania. Prostredníctvom tohto gesta sa človek pripravuje na vzťahovo radostné a formovateľné súžitie. Utvára vzťahovo aktívnu a pohyblivú silu myšlienkového a pocitového života, ktorá je v mimoriadnej miere nasmerovaná na ľudský komunikačný a vzťahový život.
Táto gestika sa vo svojej šírke znovu prejaví v kozmickom, posmrtnom živote. Čím širšie a slobodnejšie, úprimnejšie a ušľachtilejšie človek rozvinie svoje pocity v spoločnom súžití, tým viac spájajúcich hodnôt vytvorí pre posmrtný život. Šírka, ktorú v pozemskom živote prejavuje v slobodnom, a predsa len konkrétne formovanom ľudskom súžití, žije v posmrtnosti ďalej ako spájajúca veľká sila.
V záklone, tretej forme flexie, sa cvičiaci na rozdiel od každodennej skutočnosti pohybuje veľmi nezvyčajným spôsobom. Vlastne sa prevracia, priam sa obráti do inej skutočnosti. Naťahuje a zaokrúhľuje sa, jeho chrbtica je na jednej strane stiahnutá a jeho predná strana je úplne otvorená, leží úhorom. Táto pohybová flexia preto predstavuje obrátený obraz voči zvyčajnej pozemskej sfére konania. Ten, kto ju vykonáva, sa v živote musí odpútať od všetkých telesných tendencií tiaže a blokácií a zaujať stav detskej ľahkosti a nevinnej sféry. Vedomie takmer ani nevládze znášať vysoké napätie a veľkú otvorenosť, ktoré jestvujú v záklone. Preto ten, kto tento pohyb vyformuje, rozvinie veľkú schopnosť znášania a mimoriadnu nezávislosť od tela."
Cvičenia a praktické učebné kroky pre formovanie vedomia
Zostava jógových cvičení na podporu a posilnenie duševných síl
Štyri základné formy dýchania a sociálne učebné kroky vyplývajúce z ich uplatňovania
Duševno-duchovný rozvoj a jeho súvislosť so psychickými chorobami
Všeobecné liečebné prístupy
Procesy vápnika a kyseliny kremičitej v človeku
Železo a meď
Nespavosť a podporná terapia
Výživa je základom zdravého vedomia
Pôst, zažívanie chute a rozvoj zmyslovej radosti prostredníctvom výživy
Dobrá vegetariánska strava by sa mala rozvíjať čoraz viac
Pitný režim a jeho terapeutické využitie
Spiritualita v rámci kolektívneho a individuálneho usporiadania
Úzkosť vo vzťahu k bytostnej povahe Ahrimana a Lucifera
Exoterické a sociálne usporiadanie spirituality, pre vyhnutie sa falošným nárokom na pravdu v religióznych vzdelávacích podujatiach
Nie napodobňovanie, ale vedomé skúmanie poznatkov vo vyslovených pravdách
Rytmy dňa a noci
Pokušenie svätého Antona Veľkého
Varianty
Mohlo by sa Vám páčiť:
Do kategórie Naše knihy