Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!
Umenie milovať
Erich Fromm
V tomto diele autor skúma povahu lásky. Do kontrastu dáva pasívne konzumné nastavenie zamilovanosti známe z hollywoodskych filmov (fall in love) a zrelú lásku ako aktívnu schopnosť poznávať a podporovať rast a vývoj milovanej bytosti. Tvrdí, že láska je umenie, ktorému sa treba celoživotne učiť, a tak ako každé umenie si vyžaduje disciplínu, vytrvalosť, sústredenosť, vnímavosť, prioritizáciu a ďalšie schopnosti.
Analyzuje rôzne druhy lásky - partnerskú, otcovskú, materskú, bratskú, lásku k bohu, k sebe samému... V praktickej časti podrobne vypracováva, aké schopnosti človek potrebuje pestovať, aby dozrel k schopnosti skutočne milovať. Poukazuje na zdravé aj nezdravé formy lásky. Vynikajúci myšlienkový rozbor tejto všeľudskej témy s praktickými podnetmi pre osobný rozvoj, alebo autorovými slovami pre pestovanie schopnosti milovať.
Vydavateľstvo: Citadella
Typ produktu: brožovaná väzba
Túto knihu, hoci prvýkrát vyšla ešte v roku 1956, by si mal prečítať každý človek, ktorý sa zamýšľa nad svojim životom, postavením a svojimi vzťahmi v súčasnej spoločnosti. Jej výstižnosť ju spravila nadčasovou a stále (viac) aktuálnou. Ak by si človek dokázal pripustiť fakty, ktoré sa v tejto knihe dozvie a pokúsil sa zmeniť svoj prístup k láske, k sebe samému, k bohu a k spoločnosti, pokúsil sa naučiť umeniu milovať vo všetkých jeho podobách, urobil by krok k vlastnému zdokonaleniu a tým k zdokonaľovaniu celého ľudstva.
"Ludia schopní milovať v súčasnom systéme musia byť nutne výnimkami; láska je v dnešnej západnej spoločnosti nutne okrajovým javom. Nie je to ani tak preto, že mnohé povolania nedovoľujú milujúci postoj, ale preto, že duch spoločnosti zameranej na produkciu, nenásytnej po tovare je taký, že iba nekonformista sa proti nemu dokáže úspešne brániť. Tí, ktorí sa seriózne zaujímajú o lásku ako o jedinú racionálnu odpoveď na problém ľudskej existencie teda musia prísť k záveru, že dôležité a radikálne zmeny v našej spoločenskej štruktúre sú nevyhnutné, ak sa má láska stať spoločenským a nie čisto individuálnym okrajovým javom. Smerovanie takýchto zmien môžeme v rozsahu tejto knihy iba naznačiť.
Naša spoločnosť je vedená manažérskou byrokraciou, profesionálnymi politikmi; ľudia motivovaní masovou sugesciou, ich cieľom je viac produkovať a viac konzumovať, tieto ciele sú si navzájom dôvodmi. Všetky činnosti sú podriadené ekonomickým cieľom, prostriedky sa stali cieľmi; človek je automat, dobre kŕmený, dobre oblečený, ale bez akejkoľvek základnej starosti o to, čo je jeho typickou ľudskou vlastnosťou a funkciou. AK má byť človek schopný milovať, musí byť postavený na svoje nadradené miesto. Ekonomický stroj má slúžiť jemu, nie on stroju. Musí byť schopný deliť sa o zážitky, o prácu a nie deliť sa pri najlepšom o zisky. Spoločnosť musí byť organizovaná takým spôsobom, že milujúca povaha človeka nebude oddelená od jeho spoločenskej existencie, ale spája sa s ňou."
- Je láska umením?
- Teória lásky
- Láska a jej rozklad v dnešnej západnej spoločnosti
- Prax lásky
Mohlo by sa Vám páčiť:
Do kategórie Psychológia