Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!
Duševní cvičení vůle
Jak provádět zpětný pohled podle pokynů Rudolfa Steinera
Martina Maria Sam
Kniha prehľadne zoznamuje s rôznymi možnosťami, ako podľa pokynov Rudolfa Steinera precvičovať a upevňovať vlastnú vôľu. Predovšetkým sa jedná o pravidelné cvičenie spätného pohľadu na udalosti dňa, ale tiež o príležitostný spätný pohľad na život alebo tiež o spätné premýšľanie o dejoch. Pomocou týchto cvičení človek mení sám seba, svoje duševné schopnosti, a získava nový prístup k svojmu osudu a karme.
Vydavateľstvo: Franesa
Typ produktu: brožovaná väzba
Duševné cvičenie spätného pohľadu je známe aj v koncepcii Nová jogová vôľa od Heinza Grilla, preto rozbor výskumníčky M.M.Sam môže byť zaujímavou pomôckou a inšpiráciou pre všetkých, ktorí cvičia jogu a chcú postupne rozvíjať aj svoje schopnosti koncentrácie a meditácie. Zároveň tak rozvíjajú svoj vnútorný duševný život. Zaujímavými sú aj prepojenia týchto cvičení na osudové a karmické vplyvy v odbornom rozpracovaní podľa R.Steinera.
"Možná někoho překvapí, že Rudolf Steiner ve své základní školící knize Jak dosáhnout poznání vyšších světů? (GA 10) cvičení zpětného pohledu na den nezmiňuje, zato však v kapitole "Rozvoj vnitřního života"12 podává podrobný návod, jak se má okultní žák ve vyčlenených chvílích života stavět ke svým vlastním prožitkům a činům. V pravém smyslu slova se má "stavět naproti nim", to znamená podívat se na sebe jako na někoho cizího: "Oč bychom se měli snažiť ve vyčlenených chvílích, je, abychom se na vlastní prožitky dívali a posuzovali je tak, jako bychom je nebyli prožili a vykonali my sami, nýbrž někdo jiný." Tenhle "pohled zvenčí" až k posouzení vlastních činů je znám i z cvičení zpětného pohledu na den, stejně jako obraz přehlédnutí, který Rudolf Steiner následně uvádí: "Je to, jako bychom celý den pobývali v nějaké vsi a viděli to nejmenší i to největší ze stejné blízkosti; a jako bychom pak večer vystoupili na blízký pahorek a přehlédli celou ves naráz". Díky tomuto cvičení zpětného pohledu na život se odděluje podstatné od nepodstatného; silou, která je nutná k provádění tohoto zpětného zpytování, se v člověku probouzí druhý člověk."
I. Výcvik vôle v organizme antropozofického školenia
II. Od pamäte spomínajúcej si k pamäte nazerajúcej - Spätný pohľad na deň
III. Pohľad zvonka a rozlišovanie podstatného od nepodstatného - Spätný pohľad na život
IV. Vedomie duchovného pôsobenia karmy - Cvičenie spätného pohľadu a poznanie osudu
V. Z hľadiska druhých - Cvičenie spätného pohľadu a sociálne umenie
VI. Telo ako zmyslový orgán - Myslenie odzadu a ďalšie cvičenie vôle
VII. Spätný pohľad a meditácia - Antropozofické východiská
Mohlo by sa Vám páčiť:
Do kategórie Antropozofia